Vilnas cikls 2017

Vilnas cikls

1. un 2. jūlijā Gulbenes muzeja ‘’ Klētī ‘’ aizrautīgi un prasmīgi ritēja vilnas dzijas krāsošana ar dabas krāsvielām: košenils, Brazilkoks ( sarkankoks ), Kampeškoks (sandalkoks, zilkoks ), rubijas ( madaras, maranas ), indigo ( pulveris ), ābeļu, melnalkšņa, sīpolu mizas, āra bērza lapas, vībotnes, vaivariņi, pļavas dzelzenes, Kanādas zeltslotiņas laksti.

Prasmes ierādīja vēstures doktore ( Dr. hist. ) Anete Karlsone no Latvijas Universitātes, Latvijas vēstures institūta, Etnoloģijas nodaļas.

Vilnas dzija tika mazgāta, skalota, mērcēta lietus ūdenī, kodināta sārmā, sagatavoti krāsvielu šķīdumi, dzija izturēta šķīdumā, krāsota karsējot, atkal izturēta krāsvielas šķīdumā, vairākkārtīgi skalota, žāvēta.

Procesa starplaikos A. Karlsone stāstījumi: par krāsaugu izmantojumu un atspoguļojumu dažādos vēstures avotos, par dabiskajām krāsvielām Latvijā tradīcijām un lietojuma paralēlēm, par ķīmisko kodinātāju iedarbību, biežāk sastopamajiem krāsu toņiem un to izmaiņām pēc kodinātāju pievienošanas.

Pilsminka

Muzejpedagoģiskā nodarbība

Izglītojošās programmas laikā, balstoties uz arheoloģisko materiālu bāzes, no modelēšanas materiāla katrs dalībnieks veido piekariņu ar zīmējumu.

Seno latgaļu aproce

Nodarbība Muzejs aicina uz nodarbību, kuras laikā tiek izgatavotas aproces pēc seno latgaļu aproču paraugiem.

Nodarbības dalībnieki iegūst zināšanas par seno rotu izgatavošanas metodēm un rakstu zīmēm, kuras izmantoja rotu darināšanā.

Katrs dalībnieks iegūst paša darinātu modes aksesuāru, kas ir veidots no mūsdienīgiem materiāliem un papildinās katra dalībnieka individuālo stilu.

Nodarbībai nepieciešamais laiks ir apmēram 60 minūtes un tā paredzēta 7. - 12.klašu audzēkņiem.

Svari un mēri

Muzejpedagoģiskā nodarbība Nodarbības laikā tās apmeklētāji praktiski strādā ar priekšmetiem, kas tikuši izmantoti svēršanai un mērīšanai 19.gadsimtā, risinot dažādus uzdevumus.

Nodarbība paredzēta 6. - 12.klašu skolēniem.

Priekšmetu atpazīšana

Muzejpedagoģiskā nodarbība Vai zini, kā izskatās un sauc priekšmetu, ar ko tika grauzdēta aromātiska cigoriņu kafija? Vai zini, kāda izskatās zeķu lāpāmā sēnīte? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem kopīgi noskaidrosim nodarbības laikā un varbūt arī Jūs atklāsiet ko jaunu un sev noderīgu.

Nodarbība paredzēta dažādām vecuma grupām.

Atrodi saderību

Muzejpedagoģiskā nodarbība Nodarbības laikā tās apmeklētājiem tiek dots asociatīvs uzdevums, lai attīstītu tēlaino domāšanu un ļautu labāk iepazīt agrāk lietoto darbarīku pielietojumu cilvēka ikdienas dzīvē. Uzdevuma ietvaros, nodarbības apmeklētājiem jāaplūko dotie priekšmeti un jāatrod katram priekšmetam viena šo priekšmetu raksturojoša lieta (piemēram, maizei - nazis utt.).

Nodarbība paredzēta 9. - 12.klases skolēniem.

Priekšmeta stāsts - kā es nokļuvu muzejā?

Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības mērķis ir parādīt muzeja darbu no iekšienes, jo daudzi neaizdomājas un nevar aizdomāties, kamēr paši nesaskaras ar šādu nepieciešamību, kā lietas nonāk muzejos un kāds ir priekšmeta ceļš, līdz to var sākt uzskatīt par muzeja priekšmetu. Nodarbība paver tādu kā aizkaru, kas šķir muzeju no sabiedrības, ļaujot ielūkoties muzeja darba specifikā un lomā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Vai es zinu, kā strādā muzejs?

Nodarbība paredzēta 6. - 12.klašu audzēkņiem.

Lins latvju sētā

Muzejpedagoģiskā nodarbība Nodarbība veidota, lai sniegtu praktisku ieskatu linu apstrādes darbarīku lietošanā. Nodarbība noris vasaras sezonā muzeja atklātajā krājuma glabātavā - klētī un tās laikā ir iespēja praktiski iemēģināt roku linu apstrādes rīku pielietošanā un iegūt linu pavedienu.

Nodarbība paredzēta 6. - 12.klašu skolēniem.

Vēstures avoti

Muzejpedagoģiskā nodarbība Nodarbība veidota, lai skolēniem būtu vieglāk izprast, kas un kādi ir vēstures avoti un spētu noteikt vēstures avotu atbilstību noteiktam vēsturiskajam laika posmam.

Nodarbība paredzēta 7. - 12. klašu skolēniem un tās laikā skolēni analizē vēstures avotus no muzeja krājuma.

Plastilīna pavēlnieki

Nodarbība Nodarbības laikā tiek apgūtas dažādas plastilīna klāšanas metodes un izstrādāts individuāls plastilīna darbs.

Nodarbība paredzēta dažādām vecuma grupām.